• facebook
 • rss
 • Kadet na wysokości...

  Roman Tomczak

  dodane 16.06.2014 11:22

  Ponad 60 podchorążych i kadetów z siedmiu krajów szkoliło się w technikach wysokogórskich na skałach pod Szklarską Porębą. Po raz pierwszy w ćwiczeniach uczestniczyli Amerykanie.

  Podchorążowie i kadeci ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Ukrainy, Czech, Łotwy, Węgier i Polski wzięli udział w międzynarodowym szkoleniu górskim, które zorganizowano na terenie Krzywej Baszty i Kruczych Skał w Szklarskiej Porębie.

  Jak wyjaśnia mjr Piotr Szczepański z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, w trakcie szkolenia żołnierze uczyli się m.in. technik ratownictwa wysokościowego, wspinaczki skałkowej i umiejętności survivalowych.

  - Oprócz ćwiczenia udzielania pomocy w trakcie wspinaczki, dużą wagę przywiązywaliśmy do trenowania umiejętności przeżycia w trudnych warunkach: rozpalania ogniska, szukania wody, żywności i schronienia - mówi.

  Młodzi żołnierze przez cały dzień zajmowali teren ośrodka szkoleń wspinaczkowych. Jak podkreślali organizatorzy, teren szkolenia nie był przypadkowy. - To znakomite miejsce do takich szkoleń, gdzie można sprawdzić niemal wszystkie techniki wspinaczkowe. Poza tym jest stąd niedaleko do naszego ośrodka szkoleniowego Biały Kamień - wyjaśnia mjr Szczepański. Takie szkolenia szkoła oficerska z Wrocławia organizuje tu od lat.

  Zdaniem wojskowych ze szkoły oficerskiej we Wrocławiu ośrodek szkoleń w Szklarskiej Porębie to wymarzone miejsce na takie ćwiczenia   Zdaniem wojskowych ze szkoły oficerskiej we Wrocławiu ośrodek szkoleń w Szklarskiej Porębie to wymarzone miejsce na takie ćwiczenia Roman Tomczak /GN

  - Trzon ekip uczestniczących w zajęciach stanowią żołnierze z Polski, Austrii, Ukrainy, Czech, Łotwy, Węgier i Niemiec. W tym roku do tej grupy dołączyli młodzi Amerykanie, studenci uczelni wojskowych.

  - Kadeci z Armii Stanów Zjednoczonych szkolą się u nas w ramach programu „The Cultural Understanding and Language Proficiency Program”. W jego trakcie poznają polską kulturę, język i obyczaje - wyjaśnia rzecznik wrocławskiej szkoły oficerskiej.

  Kadeci stanowili największą, bo 26-osobową grupę narodową na ćwiczeniach. Dwie kadetki znają język polski, bo stąd pochodzą ich przodkowie. Pozostali porozumiewali się głównie po angielsku, choć w ramach programu CULP uczestniczą w nauce naszego języka.

  Amerykanie będą w Polsce do końca czerwca. Organizatorem szkolenia w Szklarskiej Porębie była Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL).

  Kolejne międzynarodowe ćwiczenia we wspinaczce górskiej zaplanowano na styczeń.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół