• facebook
 • rss
 • Tędy przeszła Brygada Świętokrzyska

  Roman Tomczak

  dodane 14.06.2014 21:53

  W Pisarzowicach pod Kamienną Górą zorganizowano obóz partyzancki. Mówiono o żołnierzach wyklętych, a dzieci mogły zdobyć sprawność Małego Rycerza Lasu.

  W 1945 r. niedaleko Kamiennej Góry przemaszerowały oddziały Brygady Świętokrzyskiej, kierując się na Czechy. Jest o tym mowa m.in. w książce Elżbiety Cherezińskiej "Legion".

  Właśnie ta książka stała się impulsem dla Rafała Czernigi, księgarza z Kamiennej Góry, do zajęcia się tematem jednej z najbardziej zapomnianych polskich formacji niepodległościowych ostatniej wojny. Nie bez znaczenia w podjęciu tej decyzji była malejąca liczba godzin przeznaczonych w szkołach na lekcje historii.

  - Udało mi się namówić kilka innych osób - nauczycieli, historyków, regionalistów, i na jesieni ubiegłego roku zarejestrowaliśmy Kamiennogórskie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne - opowiada Rafał Czerniga.

  Celem stowarzyszenia jest m.in. propagowanie wiedzy o żołnierzach wyklętych, w tym informacji o losach Brygady Świętokrzyskiej. W sobotę 14 czerwca w Pisarzowicach po raz czwarty odbyło się spotkanie pn. Obóz Partyzancki.

  W anturażu rozbitych namiotów, historycznej broni i mundurów noszonych przez członków stowarzyszenia, przedszkolaki i uczniowie podstawówek mogli zdobyć sprawność Małego Rycerza Lasu. Jak tłumaczy Rafał Czerniga, nazwa wzięła się z książki "Rycerze lasu", jednej z pierwszych, która podjęła tematykę żołnierzy wyklętych.

  Aby zostać Małym Rycerzem Lasu, trzeba m.in. dobrze strzelać z pneumatycznej repliki broni   Aby zostać Małym Rycerzem Lasu, trzeba m.in. dobrze strzelać z pneumatycznej repliki broni Archiwum KSH-K

  - Każdy, kto z sukcesem przejdzie przez test otrzymuje od nas potwierdzenie, że jest Małym Rycerzem Lasu. Zadanie polega m.in. na zjedzeniu bez skrzywienia plastra cytryny, wykonania testu z kartografii, umiejętności rozpoznania polskich znaków i symboli (na podstawie gry IPN), umiejętności radzenia sobie w lesie oraz udzielania pierwszej pomocy. Na koniec jest strzelnica, gdzie z replik historycznej broni strzela się plastikowymi kulkami do celu. W tym roku nazwę Małego Rycerza Lasu przyznaliśmy kilkudziesięciu młodym osobom - mówi Rafał Czerniga.

  Kamiennogórskie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne od chwili swojego powstania organizuje prelekcje w szkołach i domach kultury. Zaprasza do Kamiennej Góry osoby znane ze swoich prawicowych przekonań i wiedzy historycznej.

  Największą akcją stowarzyszenia był trwający kilka miesięcy konkurs dla dzieci "Nasze babcie, nasi dziadkowie". W jego efekcie do organizatorów wpłynęło wiele wartościowych prac, opowiadających o dziejach rodzin po wojnie osiadłych na terenie Ziemi Kamiennogórskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół