• facebook
 • rss
 • Procesja ponad granicami na koniec

  Jędrzej Rams

  dodane 06.06.2014 20:34

  Plan I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.

  Poniżej pokazujemy kto, gdzie i kiedy będzie przeżywał szczególne spotkanie z tajemnicą Eucharystii. Oficjalnie kongres rozpocznie się w krzeszowskiej bazylice mniejszej 8 czerwca. Będzie to niedziela Zesłania Ducha Świętego. Motywem przewodnim wybranym dla tego dnia będzie hasło całego kongresu: „Pan mój i Bóg mój”. Na to spotkanie przyjadą członkowie i sympatycy ruchów charyzmatycznych.

  Tego dnia rozpoczęcie kongresu będzie świętować cała diecezja. We wszystkich parafiach suma sprawowana w kościele parafialnym będzie połączona z procesją eucharystyczną oraz modlitwą kongresową.

  8 VI (niedziela). Krzeszów. Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W spotkaniu wezmą udział członkowie ruchów charyzmatycznych.

  9 VI (poniedziałek). Hasło na ten dzień: „Dzień święty święcić...”.

  Miejsce: Lubin, kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego

  Lubińskie spotkanie podzielono na dwa wydarzenia. Pierwszym będzie sympozjum poświęcone godności pracownika. Jego hasłem będą słowa: „W trosce o godność pracy i wypoczynku”. Wśród gości będą m.in. abp Józef Kupny i Alfred Bujara z NSZZ Solidarność. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15 w CK Muza. O godzinie 18 w kościele pw. M.M. Kolbego rozpocznie się Eucharystia, a po niej w procesji zebrani przejdą przed pomnik członków NSZZ Solidarność na Wzgórzu Zamkowym. W spotkaniu uczestniczy w szczególny sposób Środowisko Ludzi Pracy.

  W parafiach będziemy się modlić w intencji Ludzi Pracy;

   

  10 VI – wtorek: „W drodze do Emaus”
  Miejsce: Legnica, kościół pw. św. Jana Chrzciciela 
  W spotkaniu uczestniczą w szczególny sposób uczniowie szkół katolickich z terenu diecezji w Legnicy oraz uczestnicy finału konkursu diecezjalnego nt Eucharystii; 

  W parafiach odbędą się spotkania eucharystyczne dla uczniów i grona pedagogicznego z miejscowych szkół;

   

  11 VI – środa: „Rodzina żyjąca Eucharystią”
  Miejsce: Jelenia Góra, bazylika mniejsza pw. Świętych Erazma i Pankracego 
  W spotkaniu będą uczestniczyć ruchy skupiające małżeństwa i rodziny z terenu diecezji.

  W parafiach będziemy modlić się za małżonków i rodziny;

   

  12 VI – czwartek: „Modlitwa za sługi Eucharystii”, Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana;
  Miejsce: Legnica, kaplica pw. św. Józefa w Wyższym Seminarium Duchownym 
  W spotkaniu uczestniczą alumni WSD DL, osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół WSD DL.

  We wszystkich parafiach modlimy się w intencji osób powołanych.

   

  13 VI – piątek: „Od chleba Eucharystycznego do chleb naszego powszedniego” – chleb św. Antoniego”. Tego dnia w liturgii Kościoła wspominamy postać św. Antoniego z Padwy.

  Stacją kongresową tego dnia będzie Bolesławiec, a dokładnie znajdująca się w nim bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja 

  W spotkaniu będą uczestniczyć parafialne zespoły Caritas i oraz szkolne koła Caritas; zespoły charytatywne; wolontariusze i służba zdrowia; w parafiach modlitwa w intencji osób zaangażowanych w niesienie pomocy bliźnim;

   

  14 VI – sobota: „Pan mój i Bóg mój”
  Miejsce: Legnica, kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski
  W spotkaniu uczestniczą prezbiterzy diecezjalni i zakonni. Msza święta rozpocznie się o godz. 9:30.

  Następie w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbędzie się sympozjum naukowe. Zaplanowano je pomiędzy godziną 11 a 14. Przygotowuje je Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej.

  We wszystkich parafiach będziemy się modlić w intencji duchowieństwa.

  Tego samego dnia w Bolesławcu, a dokładnie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się Małe Spotkanie Młodych. Będzie to ostatnie takie spotkanie przed tym głównym, które zaplanowano tradycyjnie na drugą połowę sierpnia w Legnickim Polu. Dlatego w Bolesławcu spotka się młodzież z całej diecezji a w szczególności członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Oazy.

   

  15 VI – niedziela: „Niedziela dniem Eucharystii”
  Legnickie Pole, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej; 
  Tego dnia do sanktuarium przyjadą przedstawiciele służb mundurowych, dla których będzie to jednocześnie doroczna pielgrzymka do tego miejsca. Uroczystości kongresowe zbiegną się z wielkim wydarzeniem, jakim będzie ogłoszenie nadania tytułu bazyliki mniejszej dla kościoła w Legnickim Polu. Uczyni to bp Stefan Cichy, administrator apostolski diecezji legnickiej.

  Tego dnia we wszystkich parafiach suma sprawowana w kościele parafialnym zostanie połączona z procesją eucharystyczną (przed lub po) oraz z modlitwą kongresową;

   

  16 VI – poniedziałek: „Do świętej przystępuję służby”.
  Miejsce: Legnica, sanktuarium św. Jacka 
  W spotkaniu będą uczestniczyli członkowie Służby Liturgicznej (ministranci, lektorzy, ceremoniarze, psałterzyści, schole, chóry, organiści, nadzwyczajni szafarze Komunii św., stali lektorzy, akolici).

  We wszystkich parafiach modlitwy za osoby zaangażowane w przygotowanie celebracji liturgicznych.

   

  17 VI – wtorek: „Być dobrym jak chleb”, Patronem dnia będzie św. Brat Albert.
  Miejsce: Zgorzelec, kościół pw. św. Józefa Robotnika
  W spotkaniu będą uczestniczyć osoby bezdomne (przedstawiciele schronisk im. św. Brata Alberta ze Zgorzelca, Jeleniej Góry, Lubina oraz Leśnej), a także osoby bezrobotne oraz niepełnosprawne. We wszystkich parafiach będą odbywały się modlitwy w intencji osób potrzebujących stałej pomocy.

  18 VI – środa: „Maryja Niewiasta Eucharystii”
  Miejsce: Krzeszów, kościół pw. św. Józefa

  Stacja kongresowa w diecezjalnym sanktuarium odbędzie się aż dwa razy. Za drugim razem wezmą udział przedstawiciele Wspólnoty Żywego Różańca, Podwórkowych Kółek Różańcowych oraz Bractwo św. Józefa; 

  W parafiach będziemy się modlić w intencji żywych i zmarłych członków Żywego Różańca i Bractwa św. Józefa.

  Całość rozpocznie się o godz. 10 modlitwą w kościele pw. św. Józefa. Następnie zostanie odprawiona Eucharystia w bazylice mniejszej. Całość zakończy się 15 modlitwą do Miłosierdzia Bożego.

  Jednym z owoców Kongresu jest kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Służy za nią Kaplica Loretańska znajdująca się po lewej stronie prezbiterium w bazylice głównej.

  Na zakończenie

  19 VI – czwartek: „Pan mój i Bóg mój”. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
  Miejsce: Legnica, katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła;
  Zwieńczeniem całego Kongresu będzie Msza św. sprawowana w Katedrze Legnickiej. Rozpocznie się o godz. 10:00 i będzie połączona z tradycyjną procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy kończącą Kongres. Liturgii będzie przewodniczył abp Piero Marini.

  Jednak ostatnim akcentem kilkudniowego święta Eucharystii będzie Msza św. odprawiona w Zgorzelcu. Rozpocznie się o godz. 16:00. Po niej odbędzie się procesja eucharystyczną do czterech ołtarzy. Ostatni zaplanowano w Parku Miejskim w niemieckim Goerlitz. Również tej liturgii będzie przewodniczył abp Piero Marini; Tradycją zgorzeleckich procesji jest udział w nich raz na cztery lata wiernych ze strony niemieckiej. Tak się złożyło, że Kongres wypada akurat w tym roku samym roku co wspólna procesja.

  We wszystkich parafiach zostaną odprawione Msze św. z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół