• facebook
 • rss
 • Kaplica kongresowa

  Jędrzej Rams

  dodane 06.06.2014 20:20

  W Krzeszowie jest już miejsce stałej adoracji Najświętszego Sakramentu.

  Krzeszowskie sanktuarium wzbogaciło się o miejsce nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu. Jest nim Kaplica Loretańska znajdująca się po lewej stornie prezbiterium. Adoracja  trwa codziennie od poniedziałku do czwartku od 7.30 do 17.30.

  Jak zaznaczają duszpasterze z Krzeszowa, utworzenie takiego miejsca jest jednym z owoców zaczynającego się w niedzielę I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.

  Kaplica Loretańska została odnowiona całkiem niedawno. A czyją zasługą jest to, że powstała? Oczywiście samego opata Bernarda Rosy, twórcy barokowej potęgi opactwa. Opat przebywał w Rzymie i w Loreto. Zwiedzał tamtejszą kaplicę Santa Casa i zainspirowało go to do zbudowania podobnej w Krzeszowie. Powstała więc kopia wnętrza kaplicy z Loreto.

  A tamta jest kopią domu uważanego za mieszkanie Najświętszej Maryi Panny. To właśnie w tamtym małym budyneczku miało dojść do Zwiastowania. Po soborze trydenckim propagowano go w Europie, podając wymiary oryginału oraz opisując jego wystrój. Zaczęły powstawać jego kopie, najwięcej ich zbudowano w Czechach i na Morawach, stamtąd zwyczaj ten trafił na Śląsk i do Polski. W Loreto domek ten znajduje się obecnie pośrodku dużo większej bazyliki – tak jak w Krzeszowie.

  To, co dzisiaj możemy oglądać, jest drugą wersją kaplicy. Pierwszą rozebrano w czasie stawiania obecnej barokowej bryły bazyliki. Brakuje tu okien, a sklepienie jest na wysokości niecałych 7 m. Wnętrze kaplicy jest przedzielone kratą na dwie części, na wzór oryginału. Za kratą w niszy ściennej, w kamiennym ołtarzu znajduje się duża płaskorzeźba Madonny z Dzieciątkiem - dzieło Jerzego Schroettera z roku 1676. Jest kopia rzeźby z Loreto, stąd jej czarna karnacja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół