Nowy Numer 12/2018 Archiwum

Pierwszy owoc kongresu

Bp Stefan Cichy, administrator apostolski diecezji legnickiej, poświęcił odnowione prezbiterium kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu. "To pierwszy owoc nadchodzącego kongresu", mówią parafianie.

- Jesteśmy w przededniu I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej i dlatego cieszymy się, że przed tym wydarzeniem udało się nam oddać odnowione prezbiterium. Jest to wyraz naszej wiary i przywiązania do Kościoła, a także troski o miejsce kultu - mówi Dorota Czajkowska, jedna z parafianek.

- Rada Parafialna wraz z naszym księdzem proboszczem uznała, że prace te są doskonałym darem naszej wspólnoty dla Kościoła legnickiego i mogą być owocem rozpoczynającego się Kongresu Eucharystycznego.  Ilekroć będziemy zgromadzeni na Eucharystii, odnowione prezbiterium będzie nam przypominać to historyczne wydarzenie, jakim jest I Kongres Eucharystyczny naszej Diecezji - uważa parafianka.

Scenę Chrztu Pańskiego w wodach Jordanu malowała przez kilka lat Wanda Dueck, artystka-plastyk, zamieszkała w niedalekim Gronowie. W centrum kompozycji znajduję się Jezus Chrystus, który prawą dłonią błogosławi wodę i przygotowuje do tego, aby stała się wodą chrztu.

Po prawej stronie od Chrystusa, na skalistym brzegu stoi św. Jan, wyciągając prawą dłoń w kierunku Jezusa w obrzędowym geście chrztu. Na brzegu Jordanu stoją aniołowie, świadkowie tego wydarzenia, skłaniając głowy przed Zbawicielem. - W kompozycji przedstawiony jest fragment kręgu, formy doskonałej. Wskazuje to na obecność Boga Ojca i jest symbolem wieczności - wyjaśnia autorka malowidła.

Jest ono utrzymane w kolorystyce piasków pustyni. Malarstwo wykonane jest farbami sylikatowymi, stosowanymi w obiektach zabytkowych i sakralnych. Obraz i miejsce przewodniczenia usytuowane w prezbiterium kościoła uroczyście poświęcił bp Stefan Cichy w wigilię uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.

- Wierzymy, że Jego Ekscelencja bp Stefan Cichy jeszcze nie raz przybędzie do naszej świątyni - mówi Dorota Czajkowska. - Wszak prace remontowo-malarskie będą trwać nadal - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy