• facebook
 • rss
 • Nie bądźcie obojętni

  Roman Tomczak

  dodane 20.05.2014 11:11

  Bp Jan Vokál, ordynariusz diecezji Hradec Králové, wzywa wiernych do pójścia do urn 25 maja.

  Odezwa ordynariusza hradeckralovskiego jest wspólnym głosem czeskich biskupów, zalecających wiernym udział w niedzielnych wyborach do Europarlamentu. Swoje zdanie na ten temat zawarli we wspólnym liście. Zwracają w nim uwagę, że ustawodawstwo europejskie obejmuje także sferę Kościoła i ma wpływ na moralność 500 milionów ludzi.

  Apel biskupów z Czech i Moraw nawiązuje do szerszej odezwy Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejksiej (COMECE), e której rolę przedstawiciela Czech pełni bp Jan Vokál. Odezwa czeskich biskupów odczytana była we wszystkich kościołach w minioną niedzielę.

  Czytamy w niej m. in. "Bracia i siostry w Chrystusie, prosimy was o uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego (...). Czasami można odnieść wrażenie, że są one mniej ważne od wyborów do parlamentu krajowego, jednak w większości jest na odwrót. Normy europejskie mają dziś wpływ nie tylko na ekonomię, ale także na rolę rodziny i polityki społecznej.

  Tymi normami kieruje się później pół miliarda ludzi. Normy te są później postrzegane jako wykładnia moralności, obowiązująca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Z jednej strony jest to wielka szansa, z drugie ryzyko, że dopóki nie weźmiemy udziały w kształtowaniu tej moralności, dopóty nie będzie w niej ducha Ewangelii.

  Szczególnie życzylibyśmy sobie, aby postarali się o to ludzie młodzi, tradycyjnie najodważniejsi obrońcy wartości. Dlatego wszyscy was prosimy o udział w wyborach i poparcie dla tych kandydatów, którzy gotowi są promować i bronić wartości ewangelicznych w polityce europejskiej" - napisali do wiernych czescy biskupi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół