• facebook
 • rss
 • Polkowice jedną z najbogatszych gmin

  Roman Tomczak

  dodane 08.03.2014 17:36

  Wg rankingu rocznych dochodów na jednego mieszkańca, miedziowa gmina jest czwarta w Polsce. Informację podał portal Wirtualna Polska na podstawie danych Ministerstwa Finansów za ub. rok.

  A ten wypada imponująco. Po podzieleniu rocznego dochodu gminy, na jednego mieszkańca gminy Polkowice wypada po 7 754 zł.  

  „Nie ma to jak kopalnia na terenie gminy. W Polkowicach są oczywiście zakłady należące do KGHM. Wydobycie miedzi, srebra czy soli kamiennej daje gigantyczne zyski” - pisze portal Wirtualna Polska.

  I dodaje, że gmina Polkowice jako jedyna w Polsce ma pakiet medyczny dla swoich mieszkańców. „U prywatnych lekarzy mogą się leczyć od narodzin aż do śmierci” - informuje portal. Tylko że to akurat nie jest prawda. - Żadna gmina nie może realizować tego typu usług  - mówi Mariola Kośmider, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych ZOZ SA. - Gmina Polkowice finansuje natomiast programy zdrowotne i profilaktyczne, na które ogłasza konkursy - wyjaśnia.

  Portal zwrócił też uwagę na oddaną niedawno do użytku kładkę nad Drogą Krajową nr 3, w całości sfinansowaną przez gminę. „Lokalna władza ma tyle pieniędzy, że bierze na siebie obowiązki krajowych instytucji. (...) Gdzie indziej trzeba czekać aż pieniądze znajdzie GDDKiA” - informuje portal WP.

  W pierwszej dziesiątce najbogatszych gmin znalazła się także Jerzmanowa w powiecie głogowskim, również czerpiąca swoje zyski z podatków od KGHM. Pierwsze trzy miejsca zajmują kolejno: Kleszczów (33 560 zł na mieszkańca), Krynica Morska (21 300) i Nowe Warpno (12 672).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół