• facebook
 • rss
 • Wędrujący Opiekun Zbawiciela

  Jędrzej Rams

  dodane 04.03.2014 20:28

  Na kilkanaście dni przed liturgicznym wspomnieniem św. Józefa podpatrujemy, jak przebiega peregrynacja jego wizerunku.

  Po zimowej przerwie obraz św. Józefa wrócił na szlak peregrynacji po diecezji legnickiej. W lutym witali go wierni parafii dekanatów Bogatynia i części dekanatu Zgorzelec. Marzec rozpoczął się od pobytu w Łagowie oraz Jędrzychowicach. W niedzielę 9 marca kolejną stacją będzie Żarska Wieś, a po niej jeszcze Zgorzelec (parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz parafia pw. św. Józefa Robotnika) oraz parafia w miejscowości Trójca.

  W ciągu kilku najbliższych miesięcy obraz pojawi się we wspólnotach należących do dekanatów Lubań, Nowogrodziec i Węgliniec.

  Peregrynacja rozpoczęła się 1 maja 2012 roku, a zakończy w październiku roku 2015. Wszystko odbywa się pod hasłem: "Ze św. Józefem o wiarę potwierdzoną życiem".

  Święty Józef jest patronem m.in. Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Wśród imion, jakimi się go określa, są m.in. Robotnik, Opiekun czy Opiekun Zbawiciela. Kościół wspomina go dwa razy. Pierwszy 19 marca i ten dzień ma rangę uroczystości. Mówimy wówczas o św. Józefie Oblubieńcu NMP. Drugi raz jest to wspomnienie dowolne, przypadające 1 maja, gdy czci się św. Józefa jako Robotnika bądź Rzemieślnika.

  Opiekun Zbawiciela jest patronem m.in. Kościoła powszechnego, dobrej śmierci, rodzin, a także spraw trudnych. Na patrona obrały go też niektóre kraje, np. Austria, Portugalia czy Hiszpania.

  Wspomniany obraz, który peregrynuje po naszej diecezji, pochodzi z legnickiej katedry.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół