• facebook
 • rss
 • Barbórka na bazalcie

  Roman Tomczak

  dodane 02.12.2013 14:15

  Górnicy to nie tylko KGHM i kopalnia Turów. Górnicy fedrują także wygasłe wulkany. Między innymi Wilczą Górę pod Złotoryją.

  Wiercą, strzelają, wydobywają, słowem - urabiają. Górnicy z Wilczej Góry, zakładu należącego do międzynarodowego konsorcjum Colas Kruszywa. Codziennie wydobywa się tutaj bazalt, materiał niezbędny do budowy dróg i autostrad.

  Wilcza Góra to wygasły stożek wulkaniczny sprzed milionów lat. Dziś ludzie wykorzystują to, co uśpiony olbrzym wyrzucał z siebie z impetem i dymem w epoce dinozaurów, a co później zastygło w zimną i twarda skałę.

  Kopalnia "Wilcza Góra" jest jednym z nielicznych zakładów górniczych w Polsce, prowadzących wydobycie i przeróbkę mechaniczną doskonałej jakości, wolnego od tzw. ”zgorzeli słonecznej” bazaltu. „Zgorzel słoneczna” to zjawisko występujące w skale, a prowadzące do obniżenia jakości bazaltu. Skała pozyskiwana ze złoża „Wilcza Góra” jest skałą magmową, zbitą, o ciemnej barwie.

  Wilcza Góra to także wielka atrakcja dla geologów i turystów   Wilcza Góra to także wielka atrakcja dla geologów i turystów Roman Tomczak /GN

  Charakteryzuje się m. in. dużą wytrzymałością na ściskanie, wysoką mrozoodpornością, niską ścieralnością oraz dobrym powinowactwem z asfaltem.

  Dlatego bazalt ze złoża „Wilcza Góra” od lat znajduje idealnie zastosowanie w budownictwie drogowym i przy wytwarzaniu mas do nawierzchni bitumicznych. Warto o tym pamiętać, jadąc nowymi nawierzchniami dróg diecezji legnickiej.

  Warto także pamiętać o górnikach z Wilczej Góry, zwłaszcza w dzień wspomnienia ich patronki, św. Barbary.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół