• facebook
 • rss
 • Przeciwko barbarzyństwu kapitału

  Roman Tomczak /GN

  dodane 18.11.2013 14:27

  Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli po raz pierwszy zorganizował spotkanie w formie debaty. Po konferencjach w Senacie i Sejmie jest to nowa forma promowania idei świętej i wolnej niedzieli.

  – Nie demonizujmy supermarketów. Jeśli nie będziemy robili zakupów w niedzielę, rachunek ekonomiczny sam skarze je na zamknięcie w świąteczne dni – dowodził podczas spotkania Andrzej Tomaszewski, przewodniczący legnickiego oddziału Civitas Christiana.

  Z kolei Roman Lorenc, legniczanin, świadek Rzezi Wołyńskiej i – jak sam mówił – agresji barbarzyńców na Kresach, przypomniał, że tamci okupanci likwidowali wolną niedzielę, dając w zamian co dziesiąty dzień wolny.

  – Tamto barbarzyństwo przemocy miało wschodni charakter. Dziś jesteśmy zagrożeni barbarzyństwem z zachodu, którego źródła tkwią w kapitale – mówił Roman Lorenc.

  Kwestiom materialnym, jako głównemu z powodów, dla których cześć społeczeństwa pracuje w niedzielę i święta kościelne, poświęcił swoje wystąpienia Bogdan Orłowski z miedziowej „Solidarności”.

  Oprócz księży i przedstawicieli stowarzyszeń udział w debacie wzięli zwykli legniczanie   Oprócz księży i przedstawicieli stowarzyszeń udział w debacie wzięli zwykli legniczanie Roman Tomczak /GN

  – Jak długo na pierwszym miejscu będzie pieniądz, tak długo nie doczekamy się pustych hipermarketów w niedziele, a kobiet z kas – w domach ze swoimi dziećmi? – pytał związkowiec.

  Stanisław Andrzej Potycz z Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przypomniał natomiast, że do tej pory ustawodawstwo niemieckie, francuskie czy austriackie w o wiele większym stopniu chroni wolna niedzielę, niż polskie.

  – Jeśli chcemy się wzorować na Europie, dlaczego tego nie robimy w tym zakresie? – pytał.

  Spotkanie odbyło się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. W debacie wzięli udział m.in. przedstawiciele diecezji legnickiej, związków zawodowych, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz legniczanie. Każdy z uczestników mógł podpisać i zabrać ze sobą deklarację, informująca m. in., że nie będzie robił zakupów w niedzielę i będzie promował ideę świętości niedzieli.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół