• facebook
 • rss
 • Pieśniami o Bogu i ojczyźnie

  par. pw. śś. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze

  dodane 12.11.2013 10:58

  Na dziedzińcu dawnego Kolegium Jezuickiego przy parafii świętych Erazma i Pankracego 11 listopada zapłonęło ognisko, a licznie zebrani jeleniogórzanie śpiewali patriotyczne pieśni i piosenki.

  Okazją była 95. rocznica odzyskania niepodległości Polski i święto narodowe. Wieczornicę pod hasłem „Ognisko Patriotyzmu” już po raz trzeci zorganizowało Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego.

  Jeleniogórzanie przybyli liczniej niż rok temu. Nie zabrakło rodzin z małymi dziećmi. Zabrzmiały utwory rozmaite, których wspólnym mianownikiem był patriotyzm. A że dzieje naszej Ojczyzny do sielankowych nie należą, toteż i treść pieśni, których większość powstała w czasach ucisku, wojen i niewoli pobudzała do refleksji.

  Jak się okazuje, nawet wśród przeciwności, nasi rodacy potrafili śpiewem budować nadzieję, tak istotną dla katolików cnotę. Zdumiewające jak wiele tekstów sprzed wielu lat wpisuje się w współczesną sytuację Polski, w której wielu obywateli odwraca się od Boga, depcze tradycje niepodległościowe opowiadając się za amorficznym kosmopolityzmem bez wartości.

  W trakcie wieczornicy ks. Mariusz Majewski, który spotkanie przy ognisku prowadził, przypomniał prezentacją multimedialną postać śp. ks. Krzysztofa Bojko, którego Pan Bóg powołał do Niebieskiej Ojczyzny w święto narodowe Polski, 11 listopada 2013.

  - Dla chrześcijanina nie ma przypadków, są znaki - podkreślił ks. Majewski w swojej gawędzie, w której opowiedział o zmarłym Kapłanie, historyku, patriocie, duszpasterzu harcerzy, środowisk sybiraków i kresowiaków, niezwykle szczerze zaangażowanym w działania dla dobra Ojczyzny.

  Za zorganizowanie spotkania podziękował stowarzyszeniu oraz harcerzom ks. Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski i proboszcz parafii świętych Erazma i Pankracego.

  - Co roku jest nas coraz więcej - zauważył kapłan dziękując zebranym za przybycie. Nawiązując do katechezy bł. Jana Pawła II sprzed ponad 20 lat, którą zebrani - dzięki nagraniu - mieli okazję sobie przypomnieć, duchowny uczulił zebranych na słowa papieża Polaka, że wolność nie jest dana na zawsze: jest raczej zadaniem do zrealizowania przez każdego z osobna, poprzez nawrócenie, życie Ewangelią i kroczenie ścieżką wytyczoną przez Pana Jezusa Chrystusa. Czy Polacy odrobili zadanie wskazane przez Ojca Świętego? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć twierdząco: zadanie to, więc, nie straciło na aktualności. I pewnie nie straci.

  Na zakończenie „Ogniska Patriotycznego” - po odśpiewaniu Roty - wszyscy pomodlili się, intonując Apel Jasnogórski oraz polecając Ojczyznę opiece Matki Najświętszej.

  Więcej zdjęć na stronie: www.bazylika.jgora.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół