• facebook
 • rss
 • Ważny gest ekologów

  Jędrzej Rams

  dodane 07.11.2013 09:10

  Przeciwnicy budowy kopalni węgla brunatnego otrzymali zaproszenie na konferencję klimatyczną ONZ, która już za kilka dni odbędzie się w Warszawie.

  Irena Rogowska, wójt gminy Lubin a za razem liderka Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”,  została zaproszona do Warszawy na 19. Sesję Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych. Zaproszenie otrzymał też Tomasz Waśniewski ze Społecznego Komitetu "STOP odkrywce".

  Zaproszenie wystosowali w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych organizatorzy spotkania.

  Wyjazd do Warszawy wiąże się z działaniami samorządowców ws. zablokowania budowy kopalni węgla brunatnego pomiędzy Legnicą a Lubinem.

  Obrady mają być bowiem poświęcone nowemu porozumieniem ws. redukcji gazów cieplarnianych. Ich największym emitentem są elektrownie.opalane węglem brunatnym i kamiennym. Konferencji towarzyszyć będzie kilkadziesiąt imprez naukowych i kulturalnych: spotkań, seminariów oraz warsztatów dotyczących tematyki zmian klimatu i możliwości ograniczania ich skutków np. poprzez wycofanie się z planów budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego i ograniczenie spalania węgla.

  W wydanym komunikacje Irena Rogowska nie ukrywa, że bardzo ją cieszy zauważenie ich inicjatywy. Ma również nadzieję, że w ten sposób uda się zablokować plany rządu ws. budowy kopalni.

  Z zaproszenia do udziału w szczycie klimatycznym oczywiście skorzystam, traktuję je jako wyraz wielkiego uznania dla działań Ogólnopolskiej Koalicji przeciwników odkrywek w obronie praw człowieka i obywatela oraz kilkuletniej batalii mieszkańców naszego regionu o uszanowanie wyników prawomocnego referendum z 2009 r. Opowiedzieliśmy się wówczas przeciwko odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego, głosując na Nie.

  Niestety władze naszego kraju ulegają bezpardonowym naciskom lobby energetyczno- węglowego i nie zamierzają jak na razie wycofać się z planów budowy nowych kopalni oraz opalanych węglem elektrowni - jednych z największych trucicieli w Europie! Mało tego z końcem roku grozi nam mieszkańcom gmin położonych na złożu węgla brunatnego „Legnica” wprowadzenie przez Wojewodę Dolnośląskiego ochrony złoża skutkującego całkowitym zablokowaniem rozwoju naszych gmin.

  Właśnie o tych problemach jako przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” mam zamiar opowiedzieć w trakcie prezentacji raportu przygotowanego m.in. przezCEE Bankwatch Network zatytułowanego „Banking on Coal”. Bez ogródek przekażę międzynarodowej opinii publicznej przyczyny konfliktu i prawdziwe intencje polskich władz. Raport przygotowany CEE Bankwatch Network, który zaprezentowany zostanie 13 i 15 listopada zawiera m.in. obszerny opis zmagań naszej Koalicji z planowanymi odkrywkami w gminach Gubin i Brody (lubuskie), w Wielkopolsce oraz opis działań Koalicji w regionie legnickim takich jak wizyta Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego z maja br. oraz ustalenia raportu z misji śledczej w Polsce, która była następstwem Petycji jaką złożyłam w Parlamencie Europejskim w 2010 r.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół