• facebook
 • rss
 • Nasze nekropolie. Cmentarz II Armii WP

  Roman Tomczak

  dodane 30.10.2013 14:12

  Leżą tu prochy żołnierzy, którzy wiosną 1945 r. forsowali Nysę Łużycką. Wszyscy nosili na sobie mundury II Armii WP, jednak pochodzili z różnych środowisk ideowych.

  Nad jednakowymi, grunwaldzkimi krzyżami góruje pomnik Orła Piastowskiego, dłuta Józefa Potępy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

  Odsłonięto go 6 maja 1978 roku. Stylistyką nawiązuje do sylwetki wojskowego orła i symbolizuje ptaka siadającego na słupie granicznym, patrzącego dumnie na Zachód.

  Na cmentarzu pochowano prawie 3,5 tys. poległych żołnierzy polskich, którzy zginęli wiosną 1945 r. w czasie forsowania Nysy Łużyckiej, w drodze na Drezno i pod czeski Melnik.

  Wg Ryszarda Leparowskiego ze Stowarzyszenia Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, wśród poległych byli Polacy różnych opcji politycznych.

  – To, że mieli na sobie mundury II Armii Wojska Polskiego nie oznaczało, że byli zdeklarowanymi komunistami – zastrzega. – W tym pochodzie na Berlin szli obok siebie i komuniści, i AK-owcy i AL-owcy, wierzący i ateiści. Nikt wtedy nie pytał, pod jakim orłem idzie bić Niemca – z koroną czy bez – podkreśla Leparowski.

  Żołnierze i oficerowie pochowani są w identycznych mogiłach oznaczonych betonowymi krzyżami grunwaldzkimi. Na cmentarzu pochowano (według stopni wojskowych): 1 podpułkownika Nikifora Jaśkiewicza, 7 majorów, 24 kapitanów, 43 poruczników, 195 podporuczników, 98 chorążych, 7 podchorążych (w czasie wojny zaliczano ich do oficerów). Pozostali to podoficerowie i szeregowcy. Spoczywa tu także sześć kobiet-żołnierzy (sanitariuszki i telefonistki).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Specjalne

  Zapraszamy

  Brak dostępnych wydarzeń.

  Pobieranie...

  Tylko w Gościu

  przewiń w dół