• facebook
 • rss
 • Górka Przeprośna na koniec

  Jędrzej Rams /GN

  dodane 06.08.2013 15:38

  Już jutro wejdziemy na Jasną Górę. Dzisiaj pątnicy przepraszali i prosili o wybaczenie.

  Kiedy pątnik dojdzie do Górki Przeprośnej wie, że wygrał. Wie, że praktycznie ukończył pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę.

  Ta górka to bardzo charakterystyczny punkt nie tylko geograficznie, ale i pielgrzymkowo. Tradycyjnie tutaj następuje pojednanie między zwaśnionymi pielgrzymami, tu dziękują sobie za pomoc i trud. Od tej chwili pielgrzym jest przemieniony i oczekuje wejścia na Jasną Górę.

  To jest miejsce, w którym odprawione zostało nabożeństwo pokutne. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowy XXI Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Apelował o poważne potraktowanie słów, które wzywają do autentycznego żalu za grzechy i chęci poprawy. Tak, aby przytulenie oraz miłe słowo dla współbrata, nie stało się pustym gestem.

  A kiedy przyszła już pora na przeprosiny, wszyscy pielgrzymi zaczęli odszukiwać tych, którym według swojego mniemania, wyrządzili jakąś krzywdę na szlaku. Były słowa "przepraszam", "wybacz", ale i "dzięki, że jesteś" i "do zobaczenia za rok!". Oczywiście została uroniona niejedna łza.

  Dzisiaj wieczorem w kościele księży salezjanów na częstochowskiej Kawodrzy będzie całonocne wystawienie Najświętszego Sakramentu dla pielgrzymów.

  Jak informuje ks. Mariusz Majewski, osoby z grupy Duchowego Uczestnictwa, dołączające do XXI Pielgrzymki Pieszej, w dniu wejścia na Jasną Górę mogą dołączyć do grup pielgrzymkowych na ostatnim etapie, który prowadzić będzie od kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie na Jasną Górę.

  Wspomniany kościół znajduje się przy ul. Kościelnej 53/63 w Częstochowie (dzielnica: Zacisze/Stradom).

  Program:

  - od godz. 22.30 we wtorek 6 sierpnia w kościele będzie trwać adoracja Najświętszego Sakramentu

  - zakończenie adoracji przed godz. 7.00

  - godz. 7.30 - Jutrznia dla wszystkich pielgrzymów

  - ok. godz. 8.15 - wyjście kolumny pielgrzymkowej

  - ok. godz. 9.15 - dotarcie na błonia jasnogórskie

  - godz. 9.30 - powitanie i prezentacja grup XXI PPL na  wałach Jasnej Góry

  - godz. 11.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego na szczycie Jasnej Góry

  Pielgrzymi dołączający do grup pielgrzymkowych proszeni są o bezwzględne dostosowanie się do poleceń organizatorów, a zwłaszcza służb porządkowych i Policji.

  Organizatorzy informują, iż od wczesnego rana obok kościoła będzie można kupić gorące oraz zimne napoje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  Pobieranie...
  przewiń w dół