• facebook
 • rss
 • Było super - będzie super

  Jędrzej Rams

  dodane 26.07.2013 16:00

  W Krzeszowie do dzisiaj pamiętają o własnych ośmiu pielgrzymkach na Jasną Górę.

  Z Krzeszowa już kiedyś chodziła pielgrzymka na Jasną Górę. I była to dosyć liczna i zorganizowana grupa. A dokładnie 21 lat temu na tym pielgrzymkowym szlaku dwoje młodych powiedziało sobie sakramentalne "tak".

  - To była taka łąka koło Sierakowa. Na dwa dni przed Częstochową. Dookoła nic nie było, tak więc było to ładne miejsce na zawarcie ślubu - opowiada Marian Kachniarz z Krzeszowa.

  Jego żona, Regina, wraz z synem właśnie rozpoczęła swoją kolejną pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku wyruszyła razem z pielgrzymami z grupy nr 9, którzy za początek startu wybrali sobie bazylikę krzeszowską.

  Dokładnie jak w pamiętnym 1992 roku, gdy brała ślub... Wówczas pielgrzymka z Krzeszowa na Jasną Górę nie była związana z Pieszą Pielgrzymką Legnicką. Wyruszała pod koniec lipca i dochodziła na 7 sierpnia na Jasną Górę. Łącznie tę trasę pokonano osiem razy. I właśnie na jednej z nich państwo Kachniarz zostali małżeństwem.

  - No, ślub nie był taki spontaniczny! Planowaliśmy go przez pół roku. Zawieranie ślubów na pielgrzymkach nie było wówczas wcale takie modne - wspomina Marian Kachniarz.

  Młodzi mieli za sobą kilka innych pielgrzymek m.in. z Gdańska i Krakowa. Było jednak coś specyficznego i pozytywnego w pielgrzymowaniu nie z grupą 2 tysięcy pielgrzymów, lecz maksymalnie 200.

  - Człowiek miał więcej czasu na własne przemyślenia. Znał wszystkich w grupie. Szybciej zawiązywał wspólnotę - wyliczają małżonkowie.

    Szymon Piechota z Gorzeszowa
  Jędrzej Rams /GN
  Pielgrzymowanie spod własnego domu i to tak odległego od Częstochowy, jakim jest Krzeszów, do dzisiaj jest powodem do dumy i wspomnień wśród krzeszowian.

  Echa wspomnień przebijają się chociażby w wypowiedziach młodych, którzy w tym roku wyruszyli w grupie nr 9 w XXI Pieszej Pielgrzymce Legnickiej.

  - Rodzice wędrowali w tamtej pielgrzymce. Dużo o tym opowiadali i tak zrodziła mi się myśl, żeby spróbować. Skoro naprawdę ma być tak fajnie... - śmieje się z Szymon Piechota z Gorzeszowa.

  W "dziewiątce" na szlak ruszyło, w porównaniu ze wspominanymi pielgrzymkami z Krzeszowa, zaledwie 40 pątników.

  - Ale my się wcale nie zrażamy! Idziemy i będziemy modlić się również i w tej intencji, aby w przyszłym roku poszło nas więcej - mówi ks. Mateusz Rycek, przewodnik grupy nr 9. I już dzisiaj kapłan zaprasza na przyszły rok...

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  Pobieranie...
  przewiń w dół