• facebook
 • rss
 • Spakowani? No to w drogę!

  Roman Tomczak

  dodane 19.07.2013 09:01

  - Po tylu latach pielgrzymowania nie dbam już o takie drobiazgi przy pakowaniu, jak to, czy mam w plecaku konserwę albo sztućce – mówi Wojciech Fenrich z Polkowic, weteran pielgrzymek na Jasną Górę. – Biorę intencję, różaniec i modlitewnik, więc najważniejsze mam.

  Choć do wyruszenia na pielgrzymi szlak pozostało jeszcze trochę czasu, część osób już jest do niego gotowych.

  - Apteczkę, latarkę czy karimatę mam spakowane jeszcze z ubiegłorocznej pielgrzymki. Wszystko w czerwonej torbie, bo taki jest kolor Grupy nr 1, w której idę - wyjaśnia Wojciech Fenrich. - O resztę zadbam później - mówi.

  Pielgrzymka to taka forma rekolekcji, która opiera się na wspólnocie. - Nawet, jeśli czegoś zapomnę, bracia i siostry pomogą. Jeśli będę mógł, pomogę ja - dodaje.

  Żeby częściej pomagać niż potrzebować pomocy, warto pamiętać, że jednym z najważniejszych akcesoriów pielgrzyma jest apteczka. Bąble, otarcia i odciski pojawiają się niespodziewanie. Dobrze jest mieć coś pod ręką, aby w miarę możliwości, poradzić sobie z tym samemu.

  Apteczkę najlepiej urządzić w plastikowym pudełku (np. po lodach). A w niej bandaż, plaster i tabletki: polopiryna i węgiel leczniczy. Do tego kilka sterylnych igieł do przebijania pęcherzy. Niektórym przyda się także glukoza, najłatwiej przyswajalny cukier dostępny chyba w każdej aptece. A cukier, to energia do dalszego marszu.

  Co do ubioru, eksperci pielgrzymkowi polecają buty trekingowe, duże i mocne. Choć są też zwolennicy chodzenia w adidasach albo sandałach. Jedna para na nogach wystarczy. Szkoda miejsca na zbędne obciążenie. Spodnie - bojówki, koszulka krótki rękaw, ale zasłaniająca ramiona! Taki wymóg pielgrzymkowej kultury. Jak jest chłodniej - polarowa bluza. Kolejna konieczność wymagana zdrowym rozsądkiem i regulaminem wielu pielgrzymek, to czapka. Bez niej wędrowanie może skończyć się udarem. A w kieszeni, pod ręką: różaniec, modlitewnik i pielgrzymkowy śpiewnik.

  Spakowane? No to w drogę!

  Krótki poradnik, co ze sobą zabrać (kliknij).

  Porady księdza Piotra (kliknij)

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  Pobieranie...
  przewiń w dół