• facebook
 • rss
 • Abp Kupny metropolitą wrocławskim

  Roman Tomczak

  dodane 17.06.2013 11:00

  W katedrze wrocławskiej odbył się uroczysty ingres abp. Józefa Kupnego. Odbierając pastorał z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce, nowy metropolita został 59. biskupem wrocławskim.

  - Po wysłuchaniu zdania Kongregacji do Spraw Biskupów, naszą apostolską władzą ustanawiamy cię arcybiskupem, metropolitą wrocławskim, wraz z prawami, władzą i powinnościami złączonymi z tym urzędem na mocy obowiązujących ustaw; zwolniwszy Cię jednocześnie ze związku z wcześniejszą stolicą tytularną oraz wspominanego już zadania biskupa pomocniczego - mówił w archikatedrze św. Jana we Wrocławiu abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, odczytując bullę nominacyjną papieża Franciszka.

  Z kolei nowy metropolita wrocławski, z ambony zachęcał rodziny do tego, by więcej czasu spędzały na rozmowie i pielęgnowaniu rodzinnych kontaktów oraz wspólnej modlitwie. Abp Kupny zwrócił także uwagę, że trwałe więzi małżeńskie i rodzinne buduje się poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego i rozmowy.

  Metropolita wrocławski zapewnił, że chce kontynuować dzieło swoich poprzedników   Metropolita wrocławski zapewnił, że chce kontynuować dzieło swoich poprzedników Roman Tomczak /GN

  - Niejednemu kryzysowi małżeńskiemu, rodzinnemu, wychowawczemu można by było zaradzić, gdyby istniał dialog. Niech udział w niedzielnej Mszy świętej będzie najważniejszym wydarzeniem dnia - mówił w swojej homilii nowy metropolita wrocławski.

  W uroczystościach wzięli udział hierarchowie Kościoła katolickiego z Polski i Niemiec, przedstawiciele Kościołów obrządków wschodnich i ewangelicy.

  Abp Józef Kupny ma 57 lat. Do tej pory pełnił funkcję biskupa pomocniczego katowickiego. Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczącym Rady do Spraw Społecznych KEP oraz delegatem KEP do spraw Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii, oraz głównym autorem przyjętego w ubiegłym roku dokumentu społecznego Episkopatu „W trosce o człowieka i dobro wspólne”.

  Więcej o ingresie tutaj i tutaj.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół