• facebook
 • rss
 • Katownie Ziem Odzyskanych

  Roman Tomczak

  dodane 22.04.2013 13:51

  Publikacja skupia się na regionalnym wymiarze działań tajnej policji politycznej. Uwzględniono w niej lokalną specyfikę Ziem Odzyskanych, które miały wpływ na charakter działań lokalnego aparatu bezpieczeństwa.

  Książkę „Urząd bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku 1945-1956. Z badań nad organizacją i działalnością aparatu bezpieczeństwa. Studia i materiały IPN” przygotowano pod redakcją Roberta Klementowskiego i Krzysztofa Szwagrzyka, pracowników wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

  Autorzy zwracają w niej uwagę, że uwzględniając obszar działalności i liczbę zatrudnionych osób, Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu był jednym z największych wojewódzkich UB w kraju.

  Książka składa się z trzech części, skupiając się na organizacji i strukturze, głównych kierunkach Działań oraz relacjach pomiędzy UB a partią i jej aparatem propagandowym.

  Krzysztof Szwagrzyk, jeden z autorów książki, podczas poszukiwań prowadzonych na terenie byłej placówki UB w Bolesławcu (2007).   Krzysztof Szwagrzyk, jeden z autorów książki, podczas poszukiwań prowadzonych na terenie byłej placówki UB w Bolesławcu (2007). Roman Tomczak/GN

  – Pierwsze opracowania jego struktur pochodzą z lat 90. Były to opracowania Marka Sodela i Wacława Fijałkowskiego – wyjaśnia Katarzyna Maziej, asystentka prasowa IPN-owskiej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

  – Ostatnie lata przyniosły zintensyfikowanie badań naukowych historyków z Instytutu Pamięci Narodowej. Ich efektem, oprócz licznych publikacji, były m. in. wystawy „Twarze wrocławskiej Bezpieki” oraz publikacja „Twarze dolnośląskiej bezpieki” dodaje K. Maziej.

  Autorzy artykułów to historycy z wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: Tomasz Balbus, Katarzyna Batorowicz-Wołowiec, Stanisław A. Bogaczewicz, Ewa Chabros, Joanna Hytrek-Hryciuk, Agnieszka Klarman, Robert Klementowski, Jarosław Syrnyk i Krzysztof Szwagrzyk. Tom wstępem opatrzył Włodzimierz Suleja, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół