• facebook
 • rss
 • Powstała nowa aglomeracja

  Jędrzej Rams

  dodane 03.04.2013 16:12

  Samorządy powiatu legnickiego podpisały umowę - Porozumienie Samorządowe Aglomeracji Legnickiej.

  W legnickim ratuszu doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Legnicą, powiatem legnickim, gminami Legnickie Pole, Chojnów, Miłkowice, Kunice, Krotoszyce i Ruja, a także miastami Chojnów i Prochowice.

  Dokument Porozumienie Samorządowe Aglomeracji Legnickiej ma pomóc samorządom w sięganiu po unijne dotacje na inwestycje, które często pomagają nie tylko jednej, ale nawet kilku gminom z regionu legnickiego.

  Dolny Śląsk w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 otrzyma w ramach różnego rodzaju programów nawet 2 mld zł. Porozumienie powstało, aby zwiększyć moc przyciągania tych środków w region legnicki. Czekają na to takie inwestycje, jak południowo-wschodnia obwodnica Legnicy, projekt biletu aglomeracyjnego, który mógłby funkcjonować w obszarze Legnica-Lubin-Głogów czy nawet wspólne ścieżki rowerowe. Najwięcej mogą zyskać małe gminy, ponieważ nie byłyby w stanie wyłożyć wymaganego przepisami unijnymi wkładu własnego na większe projekty.

  Dokument Porozumienia powstał pomimo ostrego konfliktu pomiędzy ościennymi gminami a samą Legnicą. Chodzi o próbę przesunięcia granic miasta tak, aby miało ono bezpośredni dostęp do nowo powstałego cmentarza komunalnego na terenie gminy Miłkowice. Gminy Miłkowice i Krotoszyce nie godzą się na zmianę granic, ponieważ sporne tereny leżą wokół obwodnicy Legnicy, a przez to są źródłem sporych, jak na budżety tych samorządów, przychodów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół