• facebook
 • rss
 • 8 marca w mundurze

  Roman Tomczak

  dodane 08.03.2013 11:01

  W służbach mundurowych na Dolnym Śląsku co piąty funkcjonariusz to kobieta. Niektóre, jak ppłk Małgorzata Sakaluk, na bardzo wysokich stanowiskach.

  Pani pułkownik jest zastępczynią komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej.

  – Kobiety pełnią u nas służbę we wszystkich pionach – mówi por. SG Renata Sulima, oficer prasowy komendanta SOSG.

  – Wiele z nich na co dzień pełni odpowiedzialne funkcje. Dla przykładu zastępcą komendanta Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze też jest kobieta, kpt. SG Joanna Zakrzyk. W jeleniogórskiej placówce służy także jedna z niewielu w tej formacji przewodniczka psa służbowego – informuje Renata Sulima.

  We wszystkich placówkach Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej służą w sumie 132 kobiety. W całej Straży Granicznej – 3269. Stanowi to 22 proc. wszystkich funkcjonariuszy w tej formacji, których obecnie jest 14788.

  Ze wszystkich formacji podlegających MSW najwięcej kobiet służy w policji   Ze wszystkich formacji podlegających MSW najwięcej kobiet służy w policji Roman Tomczak/GN

  Jak podkreśla Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych, spośród czterech służb podległych MSW, Straż Graniczna jest formacją, w której procentowy odsetek kobiet jest najwyższy.

  – Dwie funkcjonariuszki Straży Granicznej pełnią służbę na stanowiskach zastępcy komendanta oddziału, a trzy kolejne na stanowiskach komendanta placówki SG. W Straży Granicznej służbę pełnią cztery kobiety-piloci. Pięć pograniczniczek jest przewodniczkami psów służbowych.

  Z kolei dwie kobiety-funkcjonariuszki służą w Grupach Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, które m.in. podejmują interwencje wobec podróżnych, którzy zagrażają bezpieczeństwu na terenie portów lotniczych i na pokładach samolotów – informuje Małgorzata Woźniak.

  Jednak najwięcej kobiet-funkcjonariuszek służy w policji. Służbę w tej największej formacji mundurowej podległej MSW pełni 13 878 kobiet (na 96 397 policjantów). Policjantki stanową 14,4 proc.

  Kobiety-policjantki pracują m.in. w pionie prewencji, ruchu drogowego, dochodzeniowo-śledczym, czy komórkach do spraw nieletnich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół