• facebook
 • rss
 • Piękna pogoda i dominacja Czechów

  Roman Tomczak

  dodane 02.03.2013 18:40

  1850 biegaczy i biegaczek stanęło na starcie koronnego dystansu Biegu Piastów - wyścigu klasycznego na 50 km. Wygrali, jak zwykle, Czesi.

  Przy znakomitej pogodzie przebiegała rywalizacja w drugim dniu tegorocznej edycji Biegu Piastów. Do biegu głównego zawodnicy wystartowali punktualnie o godz. 10.

  Najlepszym z nich wystarczyły nieco ponad dwie godziny, aby dobiec do mety. Najszyszy okazał się Czech Petr Novak. Stawka biegaczy podzieliła się już na 4 kilometrze trasy, kiedy od głównej grupy wyraźnie odskoczyło trzech Czechów: Jan Krska, Petr Novak i Jiri Rocarek.

  Rocarek odpadł, ale do ucieczki dołączył Benjamin Seifert. Na 42. kilometrze stawkę prowadził Jiři Rocarek, tuż za nim był Petr Novak. Wśród kobiet pierwsze zmierzały do mety dwie Czeszki - Zuzana Kocumova (zwyciężczyni biegu w kat. kobiet) i Adela Boudikova. W tej niewielkiej grupie był też Polak - Paweł Klisz.

  Każde zimowe zawody na Polanie Jakuszyckiej to gratka dla fotoreporterów   37. Bieg Piastów
  Każde zimowe zawody na Polanie Jakuszyckiej to gratka dla fotoreporterów
  Roman Tomczak/GN

  Na finiszu zameldowała się jednak już tylko dwójka biegaczy, spośród których lepiej finiszował Petr Novak. Drugi był Jiři Rocarek. Trzecim zawodnikiem, który zameldował się na mecie, był Benjamin Seifert. Polak Paweł Klisz zajął ostatecznie siódme miejsce. Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Czeszka Adela Boudikova. Tuż za nią przybiegła Polka Marcela Marcisz.

  Nie udało się, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, poprawić ubiegłorocznego rekordu trasy - 2 godz. 13 minut. W tym roku najlepszy zawodnik potrzebował na przebiegnięcie 50-kilometrowej trasy ponad siedem minut więcej. Z przebiegu zawodów zadowolony był Dariusz Serafin, komandor Biegu Piastów.

  Po raz pierwszy zmagania zawodników obserwowała z powietrza zdalnie sterowana kamera   37. Bieg Piastów
  Po raz pierwszy zmagania zawodników obserwowała z powietrza zdalnie sterowana kamera
  Roman Tomczak/GN

  - Tegoroczny festiwal narciarstwa biegowego rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia, bowiem o prawie sto procent - względem zeszłorocznej edycji - wzrosło zainteresowanie biegiem na 10 kilometrów i naszym klasykiem na 50 kilometrów - mówił Dariusz Serafin.

  Bieg Piastów rozgrywany jest od 1976 roku. Po reformie administracyjnej i powstaniu województwa jeleniogórskiego, władze potrzebowały sportowej imprezy charakterystycznej dla tego regionu.

  W pierwszym Biegu Piastów wystartowało 531 zawodników, w tym sporo dzieci. Od tamtej pory zawody odbywał się corocznie, poza jednym wyjątkiem stanu wojennego w 1982 roku. Od kilku lat Bieg Piastów jest w prestiżowym gronie Światowej Ligi Biegów Masowych Worldlopped.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół