• facebook
 • rss
 • KGHM wierci pod Bolesławcem

  Roman Tomczak

  dodane 25.02.2013 11:49

  W pierwszym etapie wierceń uzyskano bardzo interesujące wyniki, bo na dziewięć odwiertów średnia zawartość miedzi wynosiła ok. 1,4 proc., a zawartość srebra – 50g tonie rudy.

  Drugi etap prac poszukiwawczych w rejonie Bolesławca (tzw. Niecka Grodziecka) to wynik wydanej w październiku ub. r. decyzji Ministerstwa Środowiska. Ministra Środowiska.

  W najbliższego półrocza powstanie tam sześć nowych otworów wiertniczych. Równolegle do wierceń będą tam prowadzone prace, które określą sytuację hydrogeologiczną obszaru. Ilość i miejsce zalegania wody podziemnej ma istotny wpływ na zagospodarowanie złoża i wydobycie.

  Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA mówi, że zakres planowanych prac geologicznych pozwoli wykonać wstępne studium wykonalności projektu, które będzie podstawą do podjęcia przez zarząd ew. decyzji o budowie kopalni i wystąpieniu o koncesję na eksploatację górniczą.

  – Celem działań spółki jest udokumentowanie ok. 1,5 mln ton miedzi ekwiwalentnej w rozpoznawanym złożu – podkreśla Herbert Wirth.

  Opublikowany 11 lutego przez Micon International Ltd. niezależny raport potwierdził wielkość i jakość polskich zasobów miedzi i srebra należących do KGHM Polska Miedź S.A.

  Jak wynika z raportu, na obszarze tzw. obszaru Głogów Głęboki Przemysłowy zasoby eksploatacyjne miedzi pozwolą na utrzymanie obecnego poziomu wydobycia (29-30 mln t/rok) nawet przez następnych 40 lat.

  Obszar tzw. Niecki Grodzieckiej obejmuje teren na pd.-wsch. od Bolesławca   Obszar tzw. Niecki Grodzieckiej obejmuje teren na pd.-wsch. od Bolesławca KGHM Polska Miedź SA

  Równolegle KGHM pracuje nad projektami w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszej eksploatacji.

  Wg niektórych szacunków ich realizacja mogłaby powiększyć zasoby KGHM o ok. 987 mln ton rudy miedzi, zawierającej ok.17 mln ton miedzi.

  Spółka prowadzi prace rozpoznawcze na obszarze koncesyjnym Niecka Grodziecka od 2011 r.

  Teren badań położony jest w bezpośredniej bliskości tzw. Starego Zagłębia, gdzie do początku lat 90. funkcjonowały kopalnie Lena, Nowy Kościół i Konrad.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół