• facebook
 • rss
 • Nie Mieszko I, ale śś. Cyryl i Metody?

  Jędrzej Rams

  dodane 14.02.2013 16:14

  Istnieją teorie, które wskazują na śś. Cyryla i Metodego jako tych, którzy przynieśli nam Ślązakom wiarę w Jezusa.

  Dzisiaj wspominamy w liturgii Kościoła świętych Cyryla i Metodego. Wbrew pozorom my, mieszkańcy Dolnego Śląska, również powinniśmy wspominać ich w szczególny sposób. W naszej diecezji znajduje się zaledwie jeden kościół pod wezwaniem tych świętych - w Bolesławcu.

  W myśl polskiej historiografii to Mieszko I przyniósł chrześcijaństwo do plemion mieszkających nad Odrą i Wisłą. Faktem jest to, że to on, jako władca największego z mieszkających tu plemion, przyjął Chrzest św. w 966 roku. Jednak wielu wskazuje na to, że chrześcijaństwo pojawiło się na Śląsku oraz wśród niektórych polskich plemion znaczenie wcześniej niż za Mieszka I.

  Chodzi o czasy, gdy do plemion słowiańskich mieszkających w Czechach i Morawach dotarli Apostołowie Słowian - święci Cyryl i Metody. Były to czasy, gdy największym tworem państwowym Słowian było tzw. Państwo Wielkomorawskie. W pewnym okresie jego istnienia, mniej więcej w między latami 880/890 a 897 rokiem, w jego granicach znalazł się m.in. Śląsk oraz Łużyce. Religią panującą w Państwie Wielkomorawskim było chrześcijaństwo przyniesione przez św. Cyryla i Metodego. Tym samym chrześcijaństwo po raz pierwszy pojawiło się kilkadziesiąt lat przed Mieszkiem I. Nie tylko się pojawiło, ale nawet zadomowiło w niektórych regionach Śląska. Potwierdzają to ostatnie odkrycia archeologiczne. Znaleziono sporo budowli kościelnych na planie koła. Historia odnotowuje też pozostałości w kulturze ludowej na Śląsku w późnym średniowieczu, których pochodzenie można wywodzić z tradycji chrześcijaństwa wschodniego, bizantyjskiego.

  W kwestii pamięci o świętych braciach prym wiodą nasi sąsiedzi - Czesi oraz Serbołużyczanie. Ci pierwsi świętują w tym roku 1150. rocznicę przybycia świętych na ziemie czeską. Wśród Serbołużyczan do dzisiaj pamięć i wdzięczność "Apostołom Słowian" za przyniesienie chrześcijaństwa jest równie żywa. Tuż za polsko-niemiecką granicą niedaleko Gorlitz, na Górnych Łużycach, znajduje się pomnik milenijny przedstawiający św. Cyryla i Metodego. Jednym z najważniejszych stowarzyszeń, które pozwoliło Serbołużyczanom przetrwać czas germanizacji, było Towarzystwo Św. Cyryla i Metodego założone w 1863 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół