Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sensacyjne eksponaty nareszcie pokazane

Efekt największego odkrycia archeologicznego ostatnich 120 lat, na wystawie „U źródeł bolesławieckiej ceramiki. Bolesławiec jako jeden ze ośrodków garncarstwa środkowoeuropejskiego od XV-XVII w.”

Ekspozycja jest efektem prac archeologicznych, prowadzonych w Bolesławcu 2007 r. przez pracowników bolesławieckiego muzeum, przy wsparciu Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Udało się wtedy odkryć pozostałości najstarszej zbadanej do tej pory nowożytnej wytwórni ceramicznej w Bolesławcu.

– W wyniku badań pozyskano wtedy prawie 18 tys. fragmentów przedmiotów ceramicznych, w tym osiem obiektów zachowanych niemal w idealnym stanie – mówi Agata Bojanowska z Muzeum Ceramiki.

– Najstarsze spośród wydobytego wtedy materiału były fragmenty naczyń, zaliczanych do tzw. grupy Falkego, datowanych na XV-XVI w. Najmłodsze zaś były ceramiczne fajki, pochodzące z XVIII wieku – dodaje.

Ponad dwa lata pracownicy Muzeum Ceramiki opracowywali materiał wydobyty w czasie tamtych badań archeologicznych.

W wyniku prac inwentaryzacyjno-konserwatorskich udało się odtworzyć łącznie 101 naczyń datowanych od pocz. XVI do poł. XVII w, wśród których są m. in. garnki, dzbany, flasze, miski, talerze, trójnóżki, puszki na trzech nóżkach, naczynia kolbowate i cylindryczne. Stanowią one najliczniejszą, ale nie jedyną część odkrytego zespołu, w którym wystąpiły także proste i złożone kafle piecowe, fajki, figurki oraz ceramika techniczna.

Butla z nakładkami, XVII w.   Butla z nakładkami, XVII w.
Część eksponatów zachowała się w bardzo dobrym stanie
Grzegorz Matoryn

Eksponowane obiekty prezentują szeroką paletę barw zastosowanych szkliw, m.in. zielonych, brązowych i kobaltowych. Szczególne miejsce zajmują dzbany pokryte szkliwem barwionym kobaltem, które potwierdzają autentyczność przekazu kronikarskiego z 1612 r. o zawiezieniu do Pragi kobaltowego naczynia przez burmistrza Bolesławca – Namslera.

Do najciekawszych eksponatów należą dzbany z nakładkami w formie krucyfiksu, dzban z medalionami portretowymi, z których jeden przedstawia cesarza Macieja Habsburga, dzban z herbem Saksonii oraz naczynie cylindryczne z kartuszem z motywem lwa.

- Wszystkie te przedmioty są prezentowane po raz pierwszy. Na wystawie w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu będzie je można obejrzeć do 10 marca. Następnie wystawa przeniesie się do Schlesisches Museum w Görlitz, gdzie pozostanie od 13 lipca do końca przyszłego roku – wyjaśnia Agata Bojanowska.

Poza przedmiotami pozyskanymi w trakcie badań archeologicznych na wystawie eksponowane będą również naczynia bolesławieckie, powstałe w XVII w., wypożyczone ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych z Polski oraz Niemiec.

Dzbany z XVI w.   Dzbany z XVI w.
Znaleziska należą do najcenniejszych w Europie

Ze względu na skalę przedsięwzięcia w jego organizację zaangażowało się kilkadziesiąt muzeów z kilku krajów europejskich.

Wśród nich znalazły się m. in. Augustinermuseum-Städtische Museen we Freiburgu, Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze, Muzeum Narodowe w Gdańsku i Wrocławiu, Zamek Królewski na Wawelu oraz kolekcjonerzy prywatni, a także liczne archiwa i biblioteki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy