• facebook
 • rss
 • Pod choinkę od Serbołużyczan

  Roman Tomczak

  dodane 12.12.2012 13:49

  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii pw. św. Trójcy w Lubaniu otrzymało świąteczne dary od katolików z Górnych Łużyc.

  Mieszkańcy małej parafii katolickiej w Njebjelčicy (Nebelschütz) koło Kamenz w Niemczech, co roku 11 listopada, w dzień wspomnienia swojego patrona, zbierają dary na bożonarodzeniowe paczki dla dzieci z Dolnego Śląska.

  W tym roku podarunki z Saksonii trafiły do Lubania. Przedsięwzięciem tym za każdym razem kieruje z wielkim zaangażowaniem proboszcz parafii św. Marcina – ks. Benno Jakubasch. Także i w tym roku ks. Jakubasch osobiście uczestniczył w załadunku podarunków. W ich przekazywaniu adresatom w Polsce od lat pośredniczy lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”.

  Na Górnych Łużycach kunsztownie kute krzyże można zobaczy przy każdej drodze   Krucyfiks we wsi serbołużyckiej
  Na Górnych Łużycach kunsztownie kute krzyże można zobaczy przy każdej drodze
  Roman Tomczak/GN

  Stowarzyszenie typuje placówkę (domy dziecka, ośrodki pomocy społecznej, organizacje domy samotnych matek itp.) z terenu swojego działania, kolejno z jednego z czterech przygranicznych powiatów Dolnego Śląska, oraz organizuje transport. W tym roku kolej przypadła na powiat lubański.

  Pięknie zapakowane paczki, dary z serbołużyckiej Njebjelčicy, trafiły do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii św. Trójcy w Lubaniu. Podarunki, przekazane przez Marka Karłowskiego, skarbnika „Pogranicza”, odebrał Mieczysław Iwanow – przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

  – Teraz trafią one do potrzebujących rodzin z Lubania, głównie tych, które na co dzień wspiera nasza organizacja – wyjaśnia Marek Karłowski.

  Nebelschűtz to nieduża miejscowość i gmina, położona na Górnych Łużycach, czyli na terenach licznie zamieszkiwanych przez mniejszość serbołużycką. Serbołużyczan, określanych bardzo często mianem najmniejszego narodu słowiańskiego, charakteryzuje jednak ogromne bogactwo kultury, tradycji i zwyczajów.

  Dwujęzyczne, niemiecko-serbołużyckie tablice informacyjne z nazwami miast i instytucji oraz wszechobecne krzyże przydrożne, są jednym z elementów świadczących o wyjątkowości i katolicyzmie tego regionu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół