• facebook
 • rss
 • Zaspokoją głód Słowa Bożego

  Jędrzej Rams

  dodane 19.11.2012 06:00

  Przyjdź, pomódl się i… zadziw się. Tak w skrócie można opisać zaproszenie do legnickiej katedry na nabożeństwo lectio divina. Nabożeństwo znane już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

  W najbliższą środę o godz. 19.15 rozpocznie się kolejne spotkanie ze Słowem Bożym. Będzie to nabożeństwo zwane lectio divina. Pierwszemu spotkaniu w katedrze pw. św. Piotra i Pawła, które odbyło się w październiku, towarzyszyło spore jak na Legnicę zainteresowanie. W ławkach katedralnej świątyni zasiadło wówczas aż 60 osób.

  – Nasze zaproszenie kierowaliśmy wówczas tylko poprzez ogłoszenia w tej parafii. Tym razem zaproszenia rozesłaliśmy do parafii wszystkich trzech legnickich dekanatów oraz wszystkich zgromadzeń zakonnych działających na terenie miasta. Mamy więc nadzieję, że z naszej propozycji skorzysta jeszcze więcej osób – nie ukrywa ks. dr hab. Sławomir Stasiak, pomysłodawca spotkań.

  Spora frekwencja w czasie kontemplacji Pisma Świętego metodą lectio divina wpisuje się ogólnodiecezjalne w zjawisko wzrostu zainteresowania poznawaniem Biblii.

  – Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ilością grup, które powstały w ramach Dzieła Biblijnego w naszej diecezji. Bardzo dużo osób przychodziło też na spotkania tzw. wieczorów biblijnych odbywających się w Legnicy i Jeleniej Górze – mówi ks. dr hab. Sławomir Stasiak.

  Według moderatora Dzieła Biblijnego w diecezji legnickiej wzrasta zainteresowanie Pismem Świętym.   Ks. dr hab. Sławomir Stasiak
  Według moderatora Dzieła Biblijnego w diecezji legnickiej wzrasta zainteresowanie Pismem Świętym.
  Jędrzej Rams/GN
  Czym jest lectio divina? W skrócie mówiąc jest to po prostu pobożne czytanie Pisma Świętego. Czterema podstawowymi elementami Lectio Divina są: Lectio (lektura tekstu biblijnego), Meditatio (jego medytacja), Oratio (modlitwa serca) i Contemplatio (kontemplacja – wsłuchanie się w to, co Bóg ma do powiedzenia).

  – Od wielu lat nosiliśmy się z zamiarem, żeby w katedrze czytać Słowo Boże w taki uroczysty sposób. Jest to forma, która od pierwszych wieków była sposobem czytania Pisma Świętego – przypomina ks. Sławomir Stasiak.

  W katedrze prowadzić to będą alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej pod kierunkiem biblistów. W środowy wieczór będzie można medytować nad czytaniami najbliższej niedzieli. Wypada wówczas uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół