• facebook
 • rss
 • KGHM pomaga polskim firmom

  Roman Tomczak

  dodane 15.11.2012 13:12

  Projekt „Poland, Go Global!” powstał z myślą o polskich firmach, które planują ekspansję na zagraniczne rynki. KGHM chce dzielić się z nimi swoim doświadczeniem.

  Niedawno miedziowy holding przejął kanadyjską spółkę Quadra FNX. Transakcja ta, dzięki której spółka stała się globalnym graczem, była bardzo dobrze oceniona przez rynek.

  Podkreślali to uczestnicy konferencji inaugurującej „Poland, Go Global!”, którą zorganizowano 12 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  – Z jednej strony mówimy, co możemy zrobić dla firm i w jakim zakresie, a z drugiej zapraszamy do tworzenia wspólnych grup interesów w krajach, w których KGHM zainwestował – wyjaśniał Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

  – Fundamentem współpracy jest oczywiście rachunek ekonomiczny. KGHM chce od polskich firm dostać konkurencyjną ofertę współpracy, polegającą na dostarczeniu produktów i usług do tych projektów, w których uczestniczy. Jednocześnie firmy będą mogły promować swoje usługi u innych odbiorców. To są przede wszystkim rynki w Chile, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech, czyli zarówno projekty KGHM jak i KGHM International – dodał prezes Wirth.

  W konferencji inaugurującej projekt wzięło udział 200 przedstawicieli polskiego biznesu   Warszawa, Centrum Nauki Kopernik
  W konferencji inaugurującej projekt wzięło udział 200 przedstawicieli polskiego biznesu
  Fot. KGHM Polska Miedź SA

  Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. na temat potencjalnych kierunków inwestycji polskich firm, strategii ekspansji, pozycji polskich marek w świecie.

  Z raportu firmy doradczej  PwC z maja br. wynika, że wielkość bezpośrednich inwestycji polskich za granicą od 2004 r. dynamicznie rośnie.

  Zdaniem Jacka Sochy z PwC będziemy świadkami wchodzenia kolejnych firm na zagraniczne rynki.

  – Polskie firmy potrzebują nowych rynków zbytu, dla niektórych Polska staje się za mała. Po drugie, część firm polskich ma strategię stawania się firmami globalnymi, w związku z czym muszą rozpocząć ekspansję za granicą. Po trzecie, wejście z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi jest bardziej opłacalne i lepsze niż eksport – uważa Jacek Socha.

  Projekt „Poland, Go Global!” będzie organizował m.in. konferencje naukowe i warsztaty szkoleniowe. Przygotowywane będzie także specjalne, cykliczne wydawnictwo. Uruchomiona została już strona internetowa pod adresem www.polandgoglobal.pl z informacjami na temat podejmowanych inicjatyw.

  Żródło: KGHM Polska Miedź SA

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół