Nowy numer 13/2024 Archiwum

Svatomartínské już otwarte

W niedzielę przed południem bp Jan Baxant z Litomierzyc pobłogosławił Wino Świętomarcińskie. Nam 11 listopada kojarzy się z Dniem Niepodległości, w Czechach jest to dzień młodego wina.

Od wieków 11 listopada w Kościele katolickim jest poświęcony postaci św. Marcina. W Polsce i w Niemczech tego dnia na stole króluje gęsina. W Republice Czeskiej natomiast, jest to dzień, w którym błogosławi się pierwsze tegoroczne wino. Zwyczaj ten pochodzi z odległych czasów. Tego dnia symbolicznie kończyło się prace przy zbiorach winogron. Gospodarz zasiadał więc ze swoimi pracownikami i wypijał z nimi symboliczną lampkę wina. Na świętego Marcina służba odbierała zapłatę i, jeśli była taka konieczność, szła szukać nowego najemcy. Ponoć do tego pierwszego toastu obowiązywał surowy zakaz wznoszenia toastów młodym winem.

W Kościele w Republice Czeskiej 11 listopada błogosławi się młode wino. Zwyczaj ten przetrwał nawet w najbardziej zlaicyzowanej diecezji Republiki Czeskiej. Mowa o diecezji litomierzyckiej z którą graniczy diecezja legnicka. 24-tysięczne Litomierzyce przez lata były obok Pragi głównym winiarskim miastem Królestwa Czech. Ordynariusz litomierzycki biskup Jan Baxant, dochował tradycji i wczoraj pobłogosławił pierwsze tegoroczne wino tuż po godzinie 11 przed południem. Zwyczaj nakazuje bowiem, aby otwierać pierwszą butelkę o godz. 11.11, 11 listopada.

- Ta tradycja jest z jednej strony odzwierciedleniem naszej wdzięczność Bogu, a z drugiej strony formą wdzięczności winiarzom za ich pracę i wysiłek – powiedział w czasie uroczystości bp Jan Baxant.

Logo win św. Marcina   Logo win św. Marcina
Od kilku lat Fundusz Winiarski z Czech bardzo dba o ujednolicenie marki Svatomartínského vina.
Od 2006 roku czeskie zrzeszenie winiarzy o nazwie Fundusz Winiarski zastrzegło nazwę „wino świętomarcińskie” do konkretnych produktów. Pod oznaczeniem „Svatomartínské“ mogą być produkowane tylko wina następujących odmian:

- białe: odmiany Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, a od tego roku również Muškát moravský oraz ich kupaże. Wino powinno być koloru zielonkawo żółtego, świeżo owocowe, z przyjemnym aromatem, o zrównoważonej zawartości cukrów i kwasów. Możliwa jest zawartość pewnej ilości dwutlenku węgla.

- różowe: odmiany Modrý Portugal i Svatovavřinecké oraz ich kupaże. Wino powinno mieć atrakcyjny różowawy, łososiowy odcień, umiarkowaną zawartość tanin, przyjemną kwasowość, z umiarkowaną zawartością pęcherzyków dwutlenku węgla.

- czerwone: odmiany Modrý Portugal i Svatovavřinecké oraz ich kupaże  Kolor powinien być pięknie rubinowy, bukiet świeżo owocowy lub kwiatowy, smak delikatny, aksamitny, zharmonizowany, bez ostrzejszej kwasowości. Możliwa jest zawartość pewnej ilości dwutlenku węgla.

Młode wina będą sprzedawane do świąt Bożego Narodzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy