• facebook
 • rss
 • Nic o nas, bez nas

  Roman Tomczak

  dodane 07.11.2012 19:57

  - Decyzje strategiczne nie mogą być podejmowane bez akceptacji społecznej - mówiła Jadwiga Zienkiewicz, wiceprezydent Legnicy, o najistotniejszych dla regionu LGOM sprawach.

  Podczas środowego (07.10.) spotkania poświęconego propozycjom zmian w Projekcie Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego, samorządowcy zwracali uwagę na konieczność uwzględnienia w niej potrzeb regionu w kilku dziedzinach.

  Wiceprezydent Legnicy poruszyła m. in. kontrowersyjny temat zapisów, dotyczących wydobycia w rejonie legnickim węgla brunatnego, zwracając uwagę, że takie decyzje nie mogą być podejmowane bez udziału i akceptacji ze strony gmin, samorządów i lokalnych społeczności, bez szeroko zakrojonych badań i ekspertyz opracowywanych przez specjalistów z wielu dziedzin.

  Chodzi m. in. o badania uwarunkowań geologicznych i przyrodniczych, konsekwencji ingerowania w naturalne środowisko, a także skutków społecznych, ekonomicznych i przestrzennych, które obejmować będą również ocenę korzyści i strat.

  Debatowano też na temat jakości życia w regionie oraz wpływu, jaki będzie miała Strategia na kolejny program operacyjny określający zasady pozyskiwania funduszy europejskich.

  Samorząd Województwa reprezentowali: Jerzy Tutaj członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, Maciej Borsa - dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego we Wrocławiu oraz Maciej Zathej, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.

  Dyrektor Zathej przedstawił zebranym założenia „Dolnośląskiego Bonu na Innowacje” - projektu skierowanego do przedsiębiorców dolnośląskich. Bon ma ułatwiać nawiązanie współpracy z przedsiębiorców z naukowcami, a także wspieranie prac badawczo-rozwojowych na rzecz małych i średnich firm.

  Podobne spotkanie miało już miejsce w marcu, podczas II Forum Subregionu Legnicko-Głogowskiego Wzięli w nim wtedy udział samorządowcy z terenu dziewięciu powiatów północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego, aby w ramach forum pracować nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół