• facebook
 • rss
 • Instytuty na Camino

  Jędrzej Rams

  dodane 27.10.2012 16:23

  Cała sobota Akcji Katolickiej z naszego regionu upłynęła pod znakiem szukania wartości w zjednoczonej Europie.

  Okazją ku temu była konferencja poświęcona aktowi europejskiemu wygłoszonemu dokładnie 30 lat temu przez Jana Pawła II u grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Papież nawoływał wówczas do odkrycia przez Europę na nowo swoich chrześcijańskich korzeni. Konferencja była też jednym z dzieł jakim Akcja Katolicka włączała się w obchody XII Dnia Papieskiego, który odbył się w zeszłą niedzielę.

  Stąd też przed zasadniczą częścią konferencji, która odbyła się w głogowskim ratuszu, uczestnicy zgromadzili się najpierw na Eucharystii sprawowanej w sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. W ten symboliczny sposób nawiązano do duchowej łączności tego miejsca z grobem św. Jakuba znajdującym się w Santiago de Compostela. Oba miejsca łączy tzw. szlak św. Jakuba, zwany też Camino de Santiago.

  Relikwie bł. Jana Pawła II w Jakubowie   Relikwie bł. Jana Pawła II w Jakubowie Jędrzej Rams/GN Jakubowe sanktuarium jest częstym miejscem pielgrzymek Akcji Katolickiej z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Znajduje się ono bowiem właśnie w tamtej diecezji, mimo że od siedziby, czyli Polkowic z diecezji legnickiej jest oddalone zaledwie 15 km.

  Eucharystii w sanktuarium przewodniczyli: bp Stefan Cichy, ordynariusz diecezji legnickiej i bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-gorzowski, a przed laty biskup pomocniczy w Legnicy.

  W czasie Mszy świętej grała orkiestra z Huty Głogów. Pojawiły się także poczty sztandarowe miejscowych szkół, policji oraz straży pożarnej. Były też obecne poczty sztandarowe Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół