• facebook
 • rss
 • Mistrzowie intelektu

  Roman Tomczak

  dodane 21.10.2012 21:24

  Piotr i Tomasz Jankowiakowie, reprezentanci parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, wygrali klasyfikację generalną turnieju. Trzecie miejsce zajął kleryk Piotr Kulpa.

  23 zawodników wzięło udział w zorganizowanym na nowo, po trzyletniej przerwie, diecezjalnym turnieju szachowym. Najliczniejszym zespołem była 7-osobowa grupa szachistów z lubińskiej parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego.

  Turniej odbył się w wielofunkcyjnej sali „Arka”, należącej do jeleniogórskiej parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Stroną techniczną przygotowań do mistrzostw zajął się Klub Szachowy „Jelonka” z Jeleniej Góry. Jak wyjaśnia Janusz Wąsala, członek „Jelonki”, klub złożył propozycję reanimowania mistrzostw na ręce proboszcza parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty, bo większość członków klubu mieszka na jej terenie.

  – Chcę podkreślić, że proboszcz ks. Krzysztof Kowalski z wielkim zrozumieniem podszedł do naszej prośby. To m.in. dzięki jego pomocy mogło w ogóle dojść do rozegrania tych mistrzostw – mówi. Nad całością organizacji turnieju czuwał ks. Przemysław Durkalec, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

  – Dobrze się stało, że mistrzostwa szachowe znowu się odbywają, bo z każdym rokiem przerwy trudniej byłoby wznowić ich kolejną edycję – uważa ks. Przemysław. – Do tej pory najwięcej propozycji sportowych, kierowanych do ministrantów i księży, dotyczyło dyscyplin ruchowych. A przecież szachy to także sport, tylko że tutaj ćwiczy się sprawność intelektualną. Mam nadzieję, że organizatorzy nie zawiodą i kolejne mistrzostwa odbędą się za rok – powiedział nam ks. Durkalec.

  Turniej rozpoczęła Msza św. Po niej przystąpiono do losowań i pierwsi zawodnicy zasiedli przed szachownicami. – Partie rozgrywano w tempie po 15 minut na zawodnika, systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund – rzeczowo poinformował Andrzej Dwicewicz, członek Klubu Szachowego „Jelonka”.

  Natalia Rozum z parafii pw. św. Michała Archanioła w Czernicy była jedyną dziewczyną na mistrzostwach. W swojej kategorii zajęła szóste miejsce   Rodzynek z Czernicy
  Natalia Rozum z parafii pw. św. Michała Archanioła w Czernicy była jedyną dziewczyną na mistrzostwach. W swojej kategorii zajęła szóste miejsce
  Roman Tomczak/GN
  Oprócz punktowej klasyfikacji generalnej, zawodnicy byli klasyfikowani w trzech kategoriach, w zależności od wieku. W kategorii  szkół podstawowych znaleźli się więc ministranci oraz członkowie parafialnych scholi. W kolejnej – młodzieży gimnazjalnej i licealnej – lektorzy, a w kategorii open – księża, klerycy oraz studenci i pozostałe służby liturgiczne.

  – Sportowo turniej zdominowali zawodnicy kategorii młodzieżowej. To tutaj startował Piotr Jankowiak z Polkowic, który – zdobywając 8,5 pkt. – wygrał całe zawody i tylko o pół punktu wyprzedził swojego brata Tomasza – informuje Janusz Wąsala.

  Organizatorzy podkreślali, że mistrzostwa miały zróżnicowany poziom. – Byli zawodnicy debiutujący w turniejach, ale było także kilku z dość wysokimi kategoriami szachowymi, nawet siódmą – podkreślał J. Wąsala.

  Zwycięzcy każdej z grup dostali okazałe puchary, pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji generalnej – medale, a wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy. Patronat honorowy nad turniejem objął bp Stefan Cichy, ordynariusz diecezji legnickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół