• facebook
 • rss
 • Bazylika z okna Karmanna

  Jędrzej Rams

  dodane 15.09.2012 20:15

  Diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odwiedzili miłośnicy VW Karmann Ghia. Byli to uczestnicy III Międzynarodowego Zlotu tego niezwykłego pojazdu.

  Nie jest to pierwsza wizyta zabytkowych pojazdów w Krzeszowie. Przed kilkoma tygodniami gościł on miłośników Royce Rollsów oraz Bentleyów. Sanktuarium staje się powoli doceniane jako atrakcja turystyczna, którą chcą pokazać przyjezdnym organizatorzy przeróżnych imprez w regionie. Miłośnicy Karmannów Ghia nie tylko zjedli w opactwie obiad, ale również zwiedzili cały kompleks. Łącznie wizytę złożyło 13 pojazdów z właścicielami.

  VW Karmann Ghia powstał w 1955 roku z podzespołów VW typ 1, znanego pod uroczą nazwą Garbusa. W trakcie 20 lat z linii produkcyjnej zjechało około 360 000 pojazdów w wersji coupé oraz ponad 80 000 kabrioletów. Karmann bazował też na podzespołach późniejszej modyfikacji garbusa – VW typ 3, pierwowzoru Golfa I.

  Odbicie krzeszowskiej bazyliki w klapie bagażnika zabytkowego pojazdu.   VW Karamann Ghia
  Odbicie krzeszowskiej bazyliki w klapie bagażnika zabytkowego pojazdu.
  Jędrzej Rams
  Nazwa pojazdu pochodzi od konstruktora-pomysłodawcy modelu - Wilhelma Karmanna. Wersja pojazdu Ghia (znanej obecnie z samochodów marki ford) pochodzi z firmy Ghia z Turynu. To oni stworzyli pierwsze szkice karoserii które posłużyły w Volkswagenie za podstawę skonstruowania pojazdu.

  Istnieją dwie podstawowe wersje Karmanna – Typ 14 oraz Typ 34. Ten drugi bazował na innych podzespołach i różnił się od swojego brata m.in. wielkością oraz występowanie jedynie w wersji coupé.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: KRZESZÓW

  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół